Pánikbetegség. Szinte nincs olyan ember, aki ne hallott volna már erről, vagy azért, mert maga is küzd vele, vagy mert az ismerősei között van pánikbeteg. Ennek ellenére sokaknak megfoghatatlan a pánikbetegség. Mi ez? Mi váltja ki? Mik a tünetek? Ezekre adom most meg a választ.
Mi is az a pánikbetegség?
A pánikbetegség egy olyan szorongásos zavar, amely hirtelen fellépő, intenzív félelem vagy szorongás rohamok formájában jelentkezik. Ezeket nevezzük pánikrohamoknak. Ezek a rohamok olyan fizikai és pszichés tünetekkel járnak, amelyek erőteljesen megzavarhatják a mindennapi életed.
Ezek a rohamok általában gyorsan és váratlanul, percek alatt tetőznek, és az intenzív szorongás mellett számos testi tünet is tapasztalhatsz, például:
- heves szívdobogást, mellkasi fájdalmat,
- légszomjat vagy fulladás érzést,
- izzadást, remegést,
- szédülést, ájulásérzetet,
- hidegrázást vagy hőhullámokat,
- hányingert vagy hasi fájdalmat,
- a valóságtól való elszakadás, vagy saját magad „kívülről” látásának érzését.
A rohamok során úgy érezheted, hogy elveszíted az irányítást, meg fogsz őrülni, vagy akár meg is halhatsz.
Emiatt aki pánikbetegséggel küzd igyekszik elkerülni azokat a helyeket és szituációkat, amelyek kiválthatják a rohamot. Ez viszont nagymértékben korlátozza az életminőséget. Például, ha valakinél a lift, vagy a tömeg váltja ki a pánikrohamot, akkor onnantól kezdve messziről elkerüli majd a lifteket, szűk helyeket és a tömeget.
Mitől alakul ki a pánikbetegég?
Bár nagyon sok embert érint a pánikbetegség, a kialakulásának a mai napig nincsenek meg a pontos okai. De akkor mégis miért alakulhat ki pánikroham? Ennek több magyarázata is lehet:
- Genetikai hajlam: Sajnos előfordulhat, hogy valaki „örökli” a pánikbetegséget, ha a családjában már előfordult pánikbetegség, vagy szorongás.
- Agyi tényezők: Bizonyos neurotranszmitterek, mint például a szerotonin és a noradrenalin egyensúlyának felborulása is hozzájárulhat a szorongásos zavarokhoz.
- Stressz: Olyan traumatikus események, mint egy szeretted elvesztése, válás, vagy komoly egészségügyi probléma gyakran kiválthatják a pánikrohamokat.
- Személyiség: A pánikbetegség kialakulhat akkor is, ha valaki érzékenyebben reagál dolgokra, és sokat szorong a hétköznapokban.
A pánikbetegség tehát többféle ok miatt is kialakulhat és bárkit érinthet. Az első pánikroham megjelenése sem korhoz, sem nemhez nem köthető. Azonban az időben történő felismerése és segítségkérés nagyon fontos!
Pánikrohamom volt, mit tegyek?
Az összes pánikroham ijesztő, de az első a legemlékezetesebb, sajnos nem pozitív értelemben. A roham hirtelen, a semmiből jelentkezik, és mivel akkor ez még egy ismeretlen állapot, a legtöbben nem tudják, hogy mit tegyenek, félnek, ez pedig még nagyobb pánikot kelt.
Ha úgy érzed, hogy pánikrohamod van, akkor az egyik legfontosabb – és legnehezebb –, hogy próbálj meg nyugodt maradni. Tudatosan, fokozatosan lassítsd le, és mélyítsd a légzésed, ez sokat segít a pánikroham enyhítésében.
Fontos az is, hogy tudatosítsd magadban, hogy ez egy roham, ami el fog múlni, túl leszel rajta. Sokaknak segítség, ha elvonják a figyelmüket az állapotról.
Pánikbetegség esetén érdemes orvoshoz fordulnod!
Ha volt már hirtelen fellépő rohamod, akkor mindenképp fordulj orvoshoz, ugyanis pánikrohamhoz hasonló tüneteket akár szívproblémák is okozhatnak, ezek viszont kezelhetőek, ha időben diagnosztizálják.
Ha úgy érzed, hogy téged is érinthet a pánikbetegség, ne habozz szakemberhez fordulni, hiszen a segítség elérhető!